Jak se starat o svíčku

Pokud chcete, aby vám každá svíčka dobře hořela a vydržela co nejdéle, tak se o ni musíte i starat. Svíčky s dřevěnými knoty "woodwick" jsou náročnější, než svíčky s knoty bavlněnými. Pokud dodržíte těchto pár pravidel, svíčka ve skle vám vydrží o to déle a bude mít výdrž jako nějaká obří svíčka. :)

  • Pravidlo 1: Umístění svíčky

Dříve než svíčku zapálíte, ujistěte se, že je umístěna na pevném rovném povrchu a nad svíčkou není nic, co by mohlo začít hořet. Snažte se, aby vaše hořící svíčka byla daleko od klimatizací, otevřených oken nebo hodně frekventovaných míst, kde se pohybuje hodně lidí. Proudící vzduch může plamen rušit a sfouknout jej. 

  • Pravidlo 2: Jezírko aneb správné tání vosku

Jakmile máte svíčku zapálenou, nechte ji hořet tak dlouho, dokud se vosk neroztaví až do úplných okrajů sklenice. Pokud tak neučiníte, svíčka už nemusí hořet rovnoměrně a vytvoří se tunel. Tak byste výrazně zkrátili životnost svíčky. Nedoporučujeme však svíčku nechat hořet více jak 4 hodiny.

Sice naše skleničky máme uzpůsobeny tak, že vydrží i velké teploty, ale rozhodně na ně nedoporučujeme sahat ani po zhasnutí svíčky. Nechte vosk pěkně vychladnout a poté se svíčkou můžete manipulovat. 

TIP: Pokud se vám tunel přece jen udělal, tak není vše ztraceno!

Může vám pomoci kuchyňský alobal - přehněte ho na polovinu, aby vytvořil dvě vrstvy, obalte jím celou svíčku a složte ji přes plamen jako stan či teepee - ponechte nad plamenem místo pro kyslík. Udržujte alobal na svíčce cca 30 minut. Veškerý vosk by měl být následně rozpuštěn hezky od stran. Pokud by se vám knot začal topit ve vosku, tak jej můžete odebrat.

  • Pravidlo 3: Zapálení svíčky

Jakmile se rozhodnete svíčku zapálit znovu, nejprve jemně konečky prstů odstaňte ohořelou část dřevěného knotu. 

Každou svíčku máme pečlivě a mnohokrát otestovanou, abychom zaručili správné a čisté hoření. Pokud dodržíte tyto základní kroky, tak vám bude odměnou dlouhotrvající svíčka, která dohoří až do konce. :)


 Využití prázdné skleničky

A co když už je vaše svíčka vyhořelá? Skleničku vůbec nemusíte vyhazovat, ale můžete ji využít dál ke zvelebení svého domova nebo kuchyně.

Sójový vosk ze sklenice jednoduše vymyjete teplou vodou s mýdlem. Můžete ji pak využít například jako malý květináč pro okrasné rostliny nebo bylinky. Také se hodí jako kuchyňský pomocník - nádoba na koření, sůl či třeba cukr. 
Skleničku si můžete také vyzdobit barvami nebo třeba přírodninami a použít ji v pracovně jako stojánek na tužky nebo kancelářské drobnosti. 

Využití se najde spousta, záleží jen na vaší fantazii. :)